برگزاری مسابقه جانبی المپیاد توسط موسسه ملی تحقیقات سلامت کشور

تاریخ نامه: 27 امرداد 1394
شماره نامه:
 
المپیاد  |   

عنوان مسابقه :   ارایه مدل ارزیابی طرح تحول سلامت (در حوزه درمان)

مقدمه

طی سالهای اخیر برگزاری المپیادهای علمی دانشجویان در سطح دانشگاههای علوم پزشکی بستر مناسبی را برای گردهم آمدن این جمع فراهم آورده است و به نظر می رسد که با درک عمیقی که دانشجویان نسبت به موضوع تعیین شده برای المپیاد کسب می کنند، می توانند ایده های مفیدی برای رفع مشکلات موجود در نظام سلامت ارایه نمایند. در راستای استفاده از این پتانسیل، موسسه ملی تحقیقات سلامت اقدام به برگزاری مسابقه ای با هدف ارایه چارچوبی مناسب برای ارزیابی عملکرد دولت در طرح تحول سلامت در حوزه درمان توسط دانشجویان شرکت کننده در المپیاد نموده است. دانشجویان می توانند با توجه به کلاس های برگزار شده، مطالعه مستندات و تشکیل جلسات گروهی تا زمان برگزاری المپیاد بر روی این چارچوب کار کرده و طبق چارچوب ارسالی تا تاریخ زمان آغاز المپیاد (21 شهریور) گزارش های خود را به دبیرخانه مسابقه ارسال نمایند. هر تیم دانشگاهی بصورت گروهی یک گزارش به دبیرخانه مسابقه ارسال خواهد کرد.  به تیم های منتخب از طرف موسسه گرنت پژوهشی تعلق خواهد گرفت.

نتایج این مسابقه تاثیری در نتایج خود المپیاد نخواهد داشت، منتهی بعلت اینکه طراحی این مسابقه توسط تیم داوران و موسسه ملی تحقیقات انجام شده، شرکت در آن علاوه بر هدایت مناسب ذهن دانشجویان و آمادگی برای مرحله گروهی المپیاد، موجب خواهد شد که ایده های کاربردی دانشجویان نیز انتخاب، کاربردی و مورد تشویق قرار گیرد. بنابراین از تیم های دانشگاهها انتظار می رود که جهت نزدیک شدن هرچه بیشتر المپیاد به اهداف خود در این مسابقه حضور فعال داشته باشند.

موضوع مسابقه: تدوین نظام ارزیابی طرح تحول سلامت (در حوزه درمان)

اهمیت دسترسی عادلانه کلیه افراد جامعه به خدمات سلامت با کیفیت، دولت را بر آن داشت تا در اواخر سال 1392 برنامه تحول نظام سلامت را آغاز نماید. در فاز اول 8  بسته شامل کاهش میزان پرداخت بیماران بستری، ترویج زایمان طبیعی، ارتقای کیفیت هتلینگ بیمارستان ها، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان های دولتی، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان های دولتی، حمایت مالی از بیماران صعب العلاج خاص و نیازمند و نظارت بر ارائه خدمات درمانی، جهت اجرا در بیمارستانهای تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین نماید. اجرای این طرح از اواسط اردیبهشت سال 1393 آغاز گردیده و در حال حاضر نیاز جدی به ارزیابی این برنامه وجود دارد. برای ارزیابی این برنامه نیاز به مدلی جامع، شاخص های مناسب و فرایند و ساختاری مناسب می باشد که دستیابی و ارایه این مدل و ارایه تفسیری از وضعیت موجود بر اساس مدل پیشنهادی موارد هدف این مسابقه می باشد. (مدل پیشنهادی می تواند ارزیابی همه بسته های طرح تحول یا ارزیابی یک یا چند تا از بسته های طرح را مد نظر قرار دهد)

چارچوب قابل قبول گزارش ارسالی

-       کلیات ( جلد-فهرست-مقدمه و تعریف واژه ها و مفاهیم)

-       روش دستیابی به نتایج گزارش (روش کار)

-       مدل(هایی) که در ارزیابی از آنها الهام گرفته شده است.

-       مدل پیشنهادی برای ارزیابی مشتمل بر:

a. اصول پایه مورد توجه مدل

b. شاخص های ارزیابی

c. مقایس امتیاز دهی

d. فرایند ارزیابی و ساختار اجرایی آن

-       تفسیر و جمع بندی

a. توضیح مختصر مدل پیشنهادی

b. نقاط قوت و ضعف طرح تحول بر اساس مدل پیشنهادی

-       فهرست منابع علمی مورد استفاده

-       پیوست های مهم

 برخی معیارهای ارزیابی گزارش های تیم ها

1- انسجام موضوعی

2- جامع بودن و دیدن کلیه ابعاد طرح تحول

3- مبتنی بر شواهد بودن

4- کاربردی بودن و قابلیت اجرا

آدرس ایمیل جهت طرح هرگونه سئوال و  ارسال گزارش :

olympiad.management@gmail.com

 منبع خبری: http://medolympiad.behdasht.gov.ir

 


دریافت فایل پیوست نامه
کلمات کلیدی:
مسابقه     المپیاد     موسسه    

تاریخ بروز رسانی:   27 امرداد 1394

تعداد بازدید:   ۱
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >