حضور دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در ششمین کنگره اخلاق پزشکی ایران

11 دی 1397

ششمین کنگره اخلاق پزشکی کشور و پنجمین همایش ملی شیوه‌های نوین درمان ناباروری که به مدت سه روز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار و از برگزیدگان بخش پوستر و سخنرانی دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور تجلیل شد.
طی این گنگره نشست‌ها، پانل‌ها، کارگاه‌ها و سخنرانی‌های متعددی برگزارشد.
کارشناس دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه و سرپرست تیم شرکت کننده دانشگاه در این کنگره اظهار کرد: یکی از این نشست‌ها، نشست مسئولان بسته‌های اعتلای اخلاق حرفه‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه بود که طی آن خانم دکتر مریم مرزبان به عنوان مسئول بسته ی اعتلای اخلاق حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و سرپرست کمیته دانشجویی اخلاق حرفه ای و دکتر اعظم امینی مدیر گروه اخلاق پزشکی دانشگاه حضور داشته و نحوه ی اجرای برنامه‌های بسته و عملکرد کمیته را گزارش کردند.
یونس سلیمی کوچی افزود: از دیگر برنامه‌های جانبی این کنگره سه روزه برپایی غرفه  و ارائه اقلام آموزشی (کتابچه و پوستر) و آثار هنری مرتبط با اخلاق به بازدیدکنندگان بود.
روز اول به افتتاح و معرفی محورهای مختلف کنگره اخلاق پزشکی کشور و پنجمین همایش ملی شیوه‌های نوین درمان ناباروری اختصاص داشت. روز دوم با پنل‌ها و ارائه مقالات آغاز شد. از پنل‌های مهم کنگره می توان به پنل طرح قانونمندسازی ثبت اطلاعات اهدای گامت و جنین، پنل انتخاب جنسیت جنین و چالش‌های اخلاقی آن، پنل راهکارهای اعتلای اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه اشاره کرد. همچنین در روز دوم، تئاتر "صندلی خالی" با موضوعیت چالش‌های اخلاقی در روش‌های درمان ناباروری و سقط جنین توسط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در سالن آمفی تئاتر دانشگاه جهرم اجرا شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. در روز پایانی از برگزیدگان بخش پوستر و سخنرانی دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور تجلیل شد.
۴ پوستر و مقالات پذیرفته شده در هر دو  زمینه ی اخلاق پزشکی و اخلاق و روش‌های نوین درمان ناباروری با عنوان‌های زیر ارائه شد:

  • بررسی رعایت اصول اخلاقی در پایان نامه های دارای آزمودنی حیوانی در سال های ۹۴۹۷ در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
  • بررسی صحت اطلاعات منتشرشده پیرامون موارد مصرف و عوارض اطلاعات دارویی در درگاه های اینترنتی فارسی زبان
  • بررسی اصول اخلاقی در درمان واژینیسموس
  • بررسی زوایای مختلف اخلاق در روش های درمان ناباروری

همچنین در سومین روز کنگره، کارگاه "عدالت در سلامت نظام های مختلف دریافت و پرداخت هزینه ها" توسط تیم اخلاق حرفه ای دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با مباحث همچون«مروری بر مفاهیم اخلاق پزشکی،عدالت، برابری/اهمیت عدالت در نظام سلامت/هدف از سیاست های عدالت در سلامت/روش های پرداخت در نظام سلامت و چالش های اخلاقی آن/نظام های پرداخت در بیمارستان های تابعه وزارت بهداشت برگزار شد. در اختتامیه کنگره، از دکتر مریم مرزبان مسوول بسته ی اعتلای اخلاق حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تقدیر شد. این برنامه  به مدت سه روز و با محورهای زیر برگزار شد.
محورهای اصلی همایش: آموزش اخلاق پزشکی،بسته اعتلای اخلاق حرفه ای،اخلاق در ارائه خدمات سلامت،اخلاق در پژوهش های پزشکی،اخلاق در سیاستگذاری سلامت
محورهای تفصیلی همایش
: مبانی و نظریه های اخلاق پزشکی، فلسفه پزشکی، فوق پزشکی، فقه پزشکی، اخلاق بیمارستانی و بالینی، عدالت در سلامت، حقوق بیماران، آموزش اخلاق پزشکی، برنامه درسی پنهان آموزش اخلاق، اخلاق پرستاری، صلاحیت حرفه ای و صلاحیت اخلاقی، اخلاق در سیاستگذاری و مدیریت پرستاری، اقتصاد سلامت و اخلاق پرستاری، اخلاق مدنی و آداب مراقبت در پرستاری، اخلاق مراقبت از سالمندان، آموزش اصول اخلاق پرستاری، اخلاق پرستاری و ارتباطات حرفه ای، تصمیم گیری اخلاق و فرآیند پرستاری، اخلاق مبتنی بر مراقبت، اخلاق دندانپزشکی، اخلاق داروسازی، اخلاق پیراپزشکی، اخلاق پزشکی و پزشکی قانونی، اخلاق و جامعه شناسی پزشکی، اخلاق پزشکی در رسانه ها و فضای مجازی، اخلاق در ارایه خدمات پاراکلینیکی، عدالت در سلامت و بیمه سلامت، اخلاق پزشکی و صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، جنبه های اخلاقی آغاز و پایان حیات، اخلاق پزشکی و علوم شناختی، نظریه های رشد اخلاقی، اخلاق و پیوند اعضا، اخلاق در درمان های کمک باروری، اخلاق در ارایه خدمات سلامت به گروه های آسیب پذیر، اخلاق سازمانی در نظام سلامت، اخلاق در تبلیغات پزشکی، رابطه بیمار با گروه درمانی، جنبه های اخلاقی ارتباط با همکاران در محیط های درمانی، اعتماد جامعه به نظام و حرفه مندان سلامت، اخلاق در پژوهش‌های پزشکی


کلمات کلیدی:
اخلاق     استعداد     کنگره    

تاریخ بروز رسانی:   11 دی 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >