مصاحبه با سرکار خانم محدثه سهرابی مدال آور دهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور

28 آبان 1397

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ هر ساله المپیادهای علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به منظور هدایت و پرورش استعدادهای علمی دانشجویانی که قادر به تفکر و استدلال و حل مسائل علمی هستند برگزار می‌کند که این المپیاد‌ها می‌تواند علاوه بر افزایش مهارت‌های دانشجویان، همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس آنان و رشد فردی و حرفه‌ ای آنان هم می‌شود.

امسال از بوشهر، 9 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در دهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور حضور داشتند که چهار نفر از آنان موفق به کسب نشان و دیپلم افتخار شدند که در بخش کارآفرینی این المپیاد «محدثه سهرابی» نشان برنز انفرادی و گروهی، در بخش فلسفه پزشکی «مهرناز ذاکرشهرک» و «سعید شریفی» نشان برنز انفرادی، در بخش تفکر علمی در علوم پایه «شهریار میرزایی نشان نقره انفرادی» و در بخش فلسفه پزشکی «ادیبه رضایی» دیپلم افتخار مرحله انفرادی را به دست آوردند.

همچنین از «وحید فاضلی»، «کیمیا موید» و «آرمان هاشمی» که در بخش تفکر در علوم پایه و «مریم دژکام» که در بخش آموزش پزشکی موفق به راهیابی به المپیاد علمی کشوری شده بودند تجلیل شد.

در این گزارش به سراغ دانشجویی که در بخش کارآفرینی این المپیاد نشان برنز انفرادی و گروهی کسب کرده بودیم رفتیم، در ادامه این گزارش می‌خوانید:

خودتان را معرفی کنید؟

محدثه سهرابی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مامایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، که در دهمین المپیاد علمی کشور مدال برنز انفرادی و مدال برنز گروهی در حیطه کارآفرینی در بستر دانشگاه هزاره سوم را کسب کرده‌ام .

درباره المپیاد علمی بیشتر توضیح دهید؟

آزمون‌های المپیاد در دو مرحله انفرادی و تیمی برگزار می‌شود که در سال 1396 برای اولین بار انتخاب تیم‌ها به صورت آمایشی صورت گرفت و سوالات آزمون و تصحیح پاسخنامه‌ها به صورت متمرکز در سطح معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌گیرد.

المیپاد علمی در چه حیطه‌هایی برگزار می‌شود؟

 •  تفکر علمی در علوم پایه
 • استدلال بالینی
 • فلسفه پزشکی
 • مدیریت و سیاستگذاری در نظام سلامت
 • آموزش پزشکی
 • کار آفرینی

شما در کدام حیطه شرکت کردید و توضیحاتی درباره آن بفرمایید؟

حیطه کار آفرینی در بستر دانشگاه‌های هزاره سوم، دانشگاه‌های نسل سوم، علاوه بر تربیت منابع انسانی برای رفع نیازهای جوامع و پژوهش در عرصه‌های مختلف، افق‌های تازه‌ای را در حوزه کارآفرینی، تعریف حیطه‌های نوین شغلی، خلق ثروت و ... برای خود گشوده‌اند. از این مجرا دانشگاه‌های هزاره سوم نه تنها سربار دولتها برای تأمین هزینه‌های خود نیستند، بلکه به عنوان یک مغز متفکر و بازوی توانمند، در کنار دولتها سعی در تأمین بخشی از سرمایه‌های ملی و خلق ارزش برای جامعه دارند.در این راستا توسعه آموزش‌های مرتبط با کارآفرینی به ویژه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و توانمندسازی دانش آموختگان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در زمینه نوآوری، کارآفرینی و خلق ثروت دانش بنیان یکی از مهمترین جهت گیری‌های کلان حوزه آموزش عالی سلامت در این دوره است.

لذا به منظور ترویج فرهنگ نوآوری و کارآفرینی در میان دانشجویان خصوصاً دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی، حیطه" کارآفرینی در بستر دانشگاه‌های هزاره سوم "  جهت مشارکت بیشتر دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی (Ph.D ) و دستیاران بالینی به حیطه‌های دیگر دهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور افزوده شد. و من بر حسب علاقه‌ای که به این حیطه داشتم، شرکت کردم.

 آزمون به چه صورت و در چه زمانی برگزار شد؟

در واقع آزمون چند مرحله‌ای است، که آزمون انفرادی اولیه در فروردین ماه سال جاری برگزار شد و پس از انتخاب برترین‌ها، در قطب گروه‌بندی شده و مرحله‌ی اول گروهی را تیر ماه برای وزارت خانه ارسال کردیم، و در مرداد ماه ۱۳۹۷ مرحله‌ی دوم گروهی و انفرادی در تهران در دانشگاه تهران برگزار شد که المپیاد ها به صورت کشوری برگزار می‌شوند و هر دانشگاهی برای ساخت بستری برای برقراری بعد دیگری در دانشجویان علاوه بر مطالعه در این راه قدم بر می‌دارد که دانشگاه ما با داشتن مسئولین محترم و مشوق علم در این راه بستر مناسبی را فراهم کرده‌اند.

شما اولین بار است که در این المپیاد شرکت می‌کنید؟

خیر، من سال قبل هم  در حیطه‌ی آموزش پزشکی شرکت کرده بودم که نتوانستم به مرحله‌ی کشوری راه پیدا کنم، و علت این شکست را، عدم تجربه و علاقه به آن حیطه می‌دانم ولی این شکست باعث نشد امسال شرکت نکنم بلکه از نو شروع کردم، و باز راه سخت این المپیاد را پیش گرفتم زیرا راه سخت و پر از تجربه‌ی المپیاد برای من راه زندگی و مسئولیت پذیری را هویدا می‌کند، لذا از تمام کسانی که در پی تغییر در زندگی برای اهداف بزرگ‌تری هستند این راه را پیشنهاد می‌کنم.

 المپیاد امسال نسبت به سال قبل چطور ارزیابی می کنید؟

 امسال المپیاد به صورت کشوری برگزار شد و به نظر من همین عامل باعث شد نتیجه‌ها عادلانه‌تر و علمی‌تر باشد و باعث راه‌یابی نخبه‌های علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر شود.

 برای کسانی که قصد دارند در این المپیادها شرکت کنند چه توصیه ای دارید؟

به همه کسانی که علاقمند شرکت در این المپیادها هستند توصیه می‌کنم، به المپیاد با دید یک مسابقه و کسب امتیاز نگاه نکنند با دیدگاه تغییر رویه‌ی تحصیلی و کسب علم جدید و کاربردی شروع به مطالعه کنند، المپیاد علمی به عنوان یک عرصه رقابت است ولی آنچه مهم است بحث یادگیری، انجام کار تیمی و تعاملی درجهت رفع مشکلات جامعه است، امید است در آینده نزدیک شاهد تحولات چشمگیر و تاثیرگذار در شناسایی و به کارگیری استعدادهای برتر علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در حل مسائل سلامت استان و کشور باشیم.

حيطه هاي یازدهمین المپياد علمی: 

کارآفرینی در بستر دانشگاه های هزاره سوم

 •  آموزش پزشکی
 •  استدلال بالینی
 • تفکر علمی در علوم پایه
 •  فلسفه پزشکی
 •  مدیریت نظام سلامت  

مزایای شرکت در المپیاد: 

 • اهدای جوایز نقدی و لوح تقدیر به امضای وزیر یا معاون آموزشی محترم وزارت بهداشت برای منتخبین و مدال آوران کشوری
 • اهدای جوایز نقدی ارزنده و ویژه به منتخبین و مدال آوران کشوری و منتخبین المپیاد درون دانشگاهی از طرف ریاست محترم دانشگاه
 • عضویت نفرات اول تا سوم انفرادی ورتبه اول گروهی کشوری در دفتر استعدادهای درخشان
 • استفاده منتخبین و مدال آوران کشوری از مزایا و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان
 •  استفاده منتخبین و مدال آوران کشوری از تسهیلات ادامه تسهیل در مقاطع بالاتر تحصیلی طبق آیین نامه های مربوطه

واجدین شرایط ثبت نام:

-  کلیه دانشجویان مقاطع کارشناسی و دکتری حرفه ای که شاغل به تحصیل بوده و یا 6 ماه پس از دانش آموختگی براساس زمان آزمون کشوری المپیاد می‌باشد بدون در نظر گرفتن شرط معدل.

*دانشجویان دارای حکم محکومیت قطعی از کمیته انضباطی حق شرکت در المپیاد را ندارند.

 

قابل توجه دانشجویان علاقه‌مند به شرکت در یازدهمین المپیاد علمی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، مهلت ثبت نام تا 1397/08/29 تمدید شد.


کلمات کلیدی:
مصاحبه     سهرابی     المپیاد    

تاریخ بروز رسانی:   28 آبان 1397

تعداد بازدید:   ۵

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >