مصاحبه با مؤلف کتب علوم پزشکی به مناسبت هفته کتابخوانی و توضیحات ایشان پیرامون سرانه مطالعه کشور

26 آبان 1397

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ کتاب، دروازه ای به سوی جهان گسترده دانش و معرفت است و ارائه کتاب های خوب، یکی از بهترین ابزارها برای به کمال رساندن انسان هاست و کسی که در این دنیای زیبا به زندگانی می پردازد، نمی تواند با دنیای کتاب بی ارتباط باشد. در ایران اسلامی، یک هفته به نام، هفته کتاب و کتابخوانی نامگداری شده است که از بیست و چهارم آبان، آغاز می‌شود و به مدت یک هفته با گرامی داشت این هفته و نام مبارک آن، با هدیه کتاب‌هایی به هم نوعان خود، در پروراندن دانش و کمال سهیم بزرگی ایفا می‌کنند.

فاطمه رستمی، دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، درباره اهمیت کتابخوانی گفت: کتاب وسیله‌ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می‌ماند و به آیندگان منتقل می‌شود، فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند، میزان مطالعه و گرایش به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده هایی که تمایلی به کتاب و مطالعه ندارند بسیار بیشتر است.

وی افزود: یک نویسنده خوب، برای اینکه بتواند موفق باشد ابتدا باید، پاسخی برای این سوال در ذهن خود بیابد، آیا این کتاب می‌تواند نیاز جامعه را برآوره سازد، یافتن پاسخ دقیق برای این سوال می‌تواند کمک بزرگی برای نویسنده باشد.

 رستمی درباره تالیفات خود گفت: تاکنون سه کتاب در زمینه دیابت و دو کتاب در زمینه کنکورهای وزارت تالیف کرده‌ام، در واقع بیشتر درباره مباحثی تحقیق کرده و به مرحله چاپ رسانده‌ام که آن را نیاز جامعه می‌دانستم.

وی درباره کتاب «مدیریت فردی دیابت» و کتاب« مراقبت از زخم پای دیابتی» گفت: این دو کتاب به مباحثی درباره آشنایی با دیابت، درمان های سنتی و طب سنتی، درمان های دارویی و مدیریت دیابت می‌پردازد که یک فرد دیابتی با مطالعه این کتاب، بهتر می‌تواند این بیماری را کنترل کند و عموم افراد جامعه هم می‌توانند از مبتلا شدن به این بیماری پیشگیری کنند.

رستمی هم چنین درباره تالیفات دیگرش گفت: دو کتاب درباره، کنکور ارشد پرستاری و کنکور کاردانی به کارشناسی فوریت های پزشکی، ویژه دانشجویان نوشته شده است که می‌تواند پاسخگوی نیاز آنان باشد و این کتاب‌ها با نام‌های«چهار سال آزمون کاردانی به کارشناسی» و «10سال کنکور کارشناسی ارشد» به چاپ رسیده است که بیشترین فروش مربوط به کتاب «10سال کنکور کارشناسی ارشد» است.

این نویسنده جوان وضعیت کتابخوانی را در جامعه یک فاجعه دانست و افزود: اگر امروزه می‌بینیم کسی کتابی در دست دارد، یا دانش‌ آموز است یا دانشجو، و این نشان دهنده، این مطلب است که آمار کتابخوانی در کشور بسیار پایین است.

رستمی افزود: یکی از مشکلات و کاستی های جامعه ما گریز از کتاب و پایین بودن سطح فرهنگ مطالعه است، و این نقیصه، ریشه ها و علت های مختلفی می تواند داشته باشد که شاید در رأس آنها «عدم احساس ضرورت» است که تا وقتی انسان در وضعیت «نیاز» قرار نگیرد، در پی رفع آن نخواهد افتاد.

وی تصریح کرد: دانش آموزان امروز پژوهشگران، محققان، چرخهاي توسعه آينده كشور هستند و براي داشتن آينده اي بهتر ناگزير بايد ذهن آنان را به تفكر واداشت و بدون شك كتاب به عنوان ميدان دار بي رقيب عرصه فرهنگ هر جامعه در پويايي ذهن دانش آموزان نقش مهم و حياتي  بر عهده دارد، و با تو جه به سرانه پایین مطالعه در ایران، بهتر است این فرهنگ بروی دانش‌آموزان پیاده شود.

در پایان رستمی توصیه‌ای به افرادی که دوست دارند وارد وادی نویسندگی شوند، گفت: قبل از اینکه به فکر چاپ کتاب باشید سعی کنید ببینید آنچه می‌خواهید چاپ کنید، نیازی از جامعه برطرف می‌کند یا نه و بعد از آن دست به کار شوید و به عنوان درآمد به آن نگاه نکنید، بلکه به عنوان یک وظیفه به آن بنگرند اینکه ما در جامعه مسئولیم و باید گام های موثری در راستای این مسئولیت انجام دهیم.

منبع خبری: http://www.stnews.ir


کلمات کلیدی:
مصاحبه     کتابخوانی     مطالعه    

تاریخ بروز رسانی:   26 آبان 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >